Doplňkové penzijní spoření není dlouhodobý investiční produkt

Přechod mezi penzijními fondy v rámci penzijního připojištění se stal jednodušším. Odborníci tvrdí, že se to vyplatí, navíc se proces přechodu výrazně zjednodušil. V loňském roce dosáhly účastnické fondy v doplňkovém penzijním spoření průměrného zhodnocení peněz o dvacet procent, zatímco konzervativní fondy přidaly devět procent.

Penzijní připojištění příliš nepřispívá ke zhodnocení peněz ve srovnání s doplňkovým penzijním spořením. Součástí vládních změn jsou i úpravy podmínek pro přechod mezi účastnickými fondy v novém doplňkovém penzijním spoření a transformovanými fondy starého penzijního připojištění.

Není vždy výhodné převést peníze, pokud máte v úmyslu smlouvu brzy ukončit. Možností je převést peníze do povinného konzervativního fondu. Je však rozumné nevybrat akciový fond a ukončit smlouvu například po roce investování, neboť může dojít k ztrátě.

Doplňkové penzijní spoření se doporučuje všem do 50 let. To platí vždy, pokud je investiční horizont delší než deset let. Je škoda ztratit možnost zhodnocení v transformovaném fondu.

Stále mnoho lidí zůstává v transformovaných fondech, které nepříliš zhodnocují peníze. Důvodem je, že musí udržet kladné zhodnocení každý rok, což omezuje investiční možnosti. V doplňkovém penzijním spoření mohou fondy i ztratit, ale také mohou mimořádně vydělat. To je běžné na finančních trzích. Nicméně mnozí lidé v Česku stále preferují jistotu.

-----------------------------------------------------------------------------

Pro více informací volejte na tel.: 602 657 667

e-mailTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

-----------------------------------------------------------------------------

Rozdíl mezi starým a novým doplňkovým penzijním spořením je přes 600 tisíc ve prospěch starého penzijního připojištění. V této skupině je mnoho lidí starších 50 let. U lidí starších 60 let je důležité zvážit, zda chtějí smlouvu brzy ukončit, nebo pracovat a dále spořit.

Nový fond v doplňkovém penzijním spoření není totéž co nový dlouhodobý investiční produkt. I když jde o nový alternativní fond, je to stále penzijní fond v rámci třetího důchodového pilíře. Je třeba si však dát pozor, aby se nepropojily s novým dlouhodobým investičním produktem.