Akcie je cenný papír, do něhož se vtělují práva a povinnosti akcionáře vůči akciové společnosti, jak mu je ukládají zákon a také stanovy té které společnosti. Z toho důvodu tvoří právě akcie klíčový institut celého akciového práva. Akcie reprezentuje část základního kapitálu vyjádřenou vlastní jmenovitou hodnotou, podílnictví akcionáře jako společníka akciové společnosti a doklad o společníkově členském poměru ke společnosti.

V základním ohledu je akcie totéž, co podíl společníka na obchodní společnosti. Akcie jsou cenné papíry podílnické, a to jmenovitě členské. Na samo vydání akcie však vznik členského poměr akcionáře ke společnosti vázán není. Ten se totiž pojí již s jeho podílením se na základním kapitálu společnosti. Akcie tedy nekonstituuje, ale jen deklaruje společnický poměr určité osoby vůči akciové společnosti. Proto není dokonalý, ale jen nedokonalý, deklaratorní cenný papír.

Vedle akciové společnosti jsou velmi oblíbené další typy společností, a to evropská společnost nebo společnost s ručením omezený.

-----------------------------------------------------------------------------

Pro více informací volejte na tel.: 602 657 667

e-mailTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

-----------------------------------------------------------------------------