Kdo musí platit odvody na sociální a zdravotní pojištění

Odvody na sociální a zdravotní pojištění jsou nedílnou součástí podnikání i zaměstnání v České republice. Jakmile začnete podnikat nebo pracovat, je dobré vědět, jaké povinnosti vás čekají v oblasti odvodů.

Zaměstnanci

Pokud jste zaměstnanec, odpovědnost za odvody padá na vašeho zaměstnavatele. Ten je povinen platit za vás jak sociální, tak zdravotní pojištění. Váš podíl je potom strháván z vašeho hrubého platu.

OSVČ (Osoby samostatně výdělečně činné)

Jste-li OSVČ, odvody na sociální a zdravotní pojištění si platíte sami. Výše odvodů se mění v závislosti na vašem výdělku. Vyměřovacím základem je polovina rozdílu mezi příjmy a výdaji za předcházející kalendářní rok.

Smluvní pracovníci

Pokud pracujete na Dohodu o pracovní činnosti (DPČ) nebo na Dohodu o provedení práce (DPP), platíte si odvody sami, pokud vaše příjmy přesahují stanovené limity.

Státní příspěvek

Pro některé skupiny obyvatel (např. studenty, seniory, osoby na rodičovské dovolené) platí stát odvody za ně. V tomto případě je však potřeba si ověřit, zda spadáte do této kategorie.

Odvody na sociální a zdravotní pojištění jsou povinné pro většinu osob působících na pracovním trhu v České republice. Je dobré si uvědomit, kdo za odvody odpovídá a jaké možnosti máte, abyste se vyvarovali nepříjemných komplikací.

-----------------------------------------------------------------------------

Pro více informací volejte na tel.: 602 657 667

e-mailTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

-----------------------------------------------------------------------------