Rozdíl mezi OSVČ a sro

Pokud se rozhodnete podnikat, musíte si vybrat mezi různými formami podnikání, jako jsou společnost s ručením omezeným (sro) nebo osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ). Jaké jsou hlavní rozdíly mezi OSVČ a sro.

První a nejdůležitější rozdíl spočívá v tom, jak jsou tyto formy podnikání založeny. OSVČ je jednotlivec, který podniká samostatně, bez nutnosti založení společnosti. Na druhé straně sro může být založena více lidmi a tato společnost má vlastní právní osobnost.

Dalším rozdílem je odpovědnost. Pokud se rozhodnete založit sro - společnost s ručením omezeným, váš majetek bude oddělen od majetku společnosti, což znamená, že vaše osobní odpovědnost bude omezena na výši vašeho vkladu do společnosti. Pokud se vám podaří vytvořit úspěšnou společnost, vaše osobní majetková odpovědnost za dluhy společnosti bude omezena. Na druhé straně, pokud se rozhodnete podnikat jako OSVČ, budete osobně ručit za veškeré dluhy a závazky vzniklé v průběhu vašeho podnikání.

Dalším rozdílem je způsob zdanění. OSVČ platí daně z příjmů fyzických osob a musí se starat o své vlastní sociální a zdravotní pojištění. společnost sroje zdaněna jako právnická osoba a platí daně z příjmů právnických osob. Společnost také musí hradit příspěvky na sociální a zdravotní pojištění svých zaměstnanců.

Dalším rozdílem mezi OSVČ a sroje způsob řízení. Společnost sro má vlastní statut, který určuje, jak se bude společnost řídit. Každý člen společnosti má svůj podíl na zisku a na hlasování. 

-----------------------------------------------------------------------------

Pro více informací volejte na tel.: 602 657 667

e-mailTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

-----------------------------------------------------------------------------