Druhy obchodních společností

V České republice existuje několik typů obchodních společností na podnikání. Každý typ má své specifické charakteristiky a právní požadavky:

  1. Veřejná obchodní společnost (v.o.s.): Tento typ společnosti vzniká smlouvou dvou nebo více osob, které se zavazují podílet se na provozu obchodní činnosti svým přínosem. Všichni společníci odpovídají za dluhy společnosti solidárně a neomezeně.

  2. Komanditní společnost (k.s.): Komanditní společnost je typem obchodní společnosti, kde existují dva typy společníků - komplementáři (neomezeně odpovídající za dluhy společnosti) a komanditisté (jejichž odpovědnost je omezena na výši jejich vkladu do společnosti).

  3. Společnost s ručením omezeným (s.r.o.): Toto je nejčastější formou společnosti v České republice. Společnost s ručením omezeným může být založena jednou nebo více osobami. Odpovědnost společníka za dluhy společnosti je omezena na výši jeho nesplaceného vkladu.

  4. Akciová společnost (a.s.): Akciová společnost je společnost s kapitálem rozděleným na určitý počet akcií. Minimální základní kapitál je 2 miliony CZK. Odpovědnost akcionářů za dluhy společnosti je omezena na výši jejich nesplaceného vkladu.

  5. Družstvo: Družstvo je společností s proměnným počtem členů a s proměnným základním kapitálem. Družstvo může být založeno ke všem činnostem, které může provozovat obchodní korporace.

Tyto typy společností se liší zejména v právním postavení, odpovědnosti za závazky a způsobu vedení a správy společnosti. Je důležité poradit se s právním poradcem nebo účetním, aby se zjistilo, jaký typ společnosti je nejvhodnější pro konkrétní obchodní cíle a potřeby.

-----------------------------------------------------------------------------

Pro více informací volejte na tel.: 602 657 667

e-mailTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

-----------------------------------------------------------------------------