Co je OSVČ

Fyzická osoba podnikající, často označována zkratkou FO nebo OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná), je jednou z forem podnikání v České republice.

Fyzická osoba podnikající je jednotlivec, který samostatně provozuje podnikatelskou činnost na území České republiky. Tato forma podnikání umožňuje jednotlivci provozovat různé druhy podnikání, včetně obchodu, služeb, řemesel a dalších profesí.

Povinnosti Fyzické Osoby:

Živnostenský list: Každá fyzická osoba podnikající musí získat živnostenský list od místně příslušného živnostenského úřadu. Živnostenský list obsahuje informace o druhu podnikání, adrese provozovny a dalších podstatných údajích.

Daňové povinnosti: FO je povinna platit daně z příjmů z podnikatelské činnosti. To zahrnuje daň z příjmu, daň z přidané hodnoty (DPH) – pokud je registrovaná jako plátce, a další daně.

Evidence příjmů a výdajů: FO je povinna vést daňovou evidenci, které zahrnuje evidenci příjmů a výdajů spojených s podnikatelskou činností. Tato evidence je důležité pro správné vykazování daní.

Zdravotní a sociální pojištění: Fyzická osoba podnikající je povinna platit zdravotní a sociální pojištění. To zajišťuje, že má nárok na zdravotní péči a sociální dávky.

Regulace a dohled: Některé druhy podnikání mohou podléhat specifickým regulacím a dohledu. FO musí dodržovat všechny příslušné zákony a předpisy týkající se jejich oboru.

Nevýhody Fyzické Osoby:

Fyzická osoba ručí za neúspěchy v podnikání celým svým majetkem. Tedy nejen tím, který si pořídila do podnikání, ale i tím, který si pořídila jako soukromá osoba (nemovitostmi, automobilem atd.)

Být fyzickou osobou podnikající v České republice je náročné. Je důležité si uvědomit všechny povinnosti a nevýhody spojené s touto formou podnikání a řádně se rozmyslet, zda není lepší forma podnikání např. jako společnost s ručením omezeným (s.r.o.) nebo akciová společnost (a.s.).

-----------------------------------------------------------------------------

Pro více informací volejte na tel.: 602 657 667

e-mailTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

-----------------------------------------------------------------------------