Vítáme Vás u AaB společnosti pro poradenství

aab banner1

 

Proč podnikat jako a.s.

Akciová společnost (AS) je právní forma podnikání, která se vyznačuje omezenou odpovědností svých akcionářů a možností vydávat akcie, které reprezentují část vlastnictví ve společnosti. AS je samostatným právním subjektem, který má práva a povinnosti podobně jako fyzická osoba.

Hlavní charakteristiky akciové společnosti zahrnují:

 1. Akcie: AS vydává akcie, které reprezentují vlastnický podíl akcionářů ve společnosti. Akcie mohou být volně převoditelné a prodávané, což umožňuje snadnou změnu vlastníků a získání nových investorů.

 2. Právní subjektivita: AS je samostatný právní subjekt, který může vlastnit majetek, uzavírat smlouvy, žalovat a být žalován.

 3. Řízení a vlastnictví: AS má dvojstupňovou strukturu řízení, která odděluje vlastnictví (akcionáři) od řízení společnosti (představenstvo). Akcionáři jmenují členy představenstva, kteří jsou zodpovědní za řízení společnosti a její strategii.

 4. Dozorčí rada: AS může mít dozorčí radu, která dohlíží na činnost představenstva a zastupuje zájmy akcionářů.

 5. Základní kapitál: AS musí mít určitý minimální základní kapitál (v České republice minimálně 2 000 000 CZK), který je rozdělen na akcie s určitou nominální hodnotou.

 6. Transparentnost: AS musí dodržovat určitá pravidla transparentnosti a zveřejňovat účetní závěrky, zprávy o své činnosti a další informace pro veřejnost.

 7. Daňové aspekty: Zisky AS jsou zdaněny na úrovni společnosti, a v případě vyplácení dividend majitelům akcií mohou být zdaněny i na úrovni akcionářů.

 8. Prestiž a důvěryhodnost: AS je považována za více profesionální a důvěryhodnou formu podnikání než, například, živnostník či společnost s ručením omezeným (s.r.o.). To může pomoci při získávání zákazníků, obchodních partnerů a investorů.

 9. Flexibilita vlastnictví a převoditelnost akcií: AS umožňuje snadný převod vlastnictví prostřednictvím nákupu a prodeje akcií. To usnadňuje přilákání investorů a umožňuje rychlejší a jednodušší změny ve struktuře vlastnictví společnosti.

 10. Trvalost a kontinuita: AS může pokračovat v činnosti i po smrti nebo odchodu některých akcionářů. To zajišťuje stabilitu a kontinuitu podnikání.

 11. Možnost založení dceřiných společností: AS mohou založit dceřiné společnosti pro rozšíření svých aktivit nebo pro oddělení rizikových segmentů od zbytku společnosti. To může být užitečné pro diverzifikaci a ochranu hlavních aktiv společnosti.

-----------------------------------------------------------------------------

Pro více informací volejte na tel.: 602 657 667

e-mailTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

-----------------------------------------------------------------------------