Vítáme Vás u AaB společnosti pro poradenství

 

Předčasný důchod a předdůchod

Vyšší důchodový věk způsobí, že mnoho lidí dostane nižší měsíční důchody, protože z různých důvodů nebudou moci pracovat až do dosažení běžného důchodového věku a budou se rozhodovat pro předčasný odchod do důchodu nebo předdůchod.

Při odchodu do předčasného důchodu je třeba počítat s tím, že důchod bude krácen o tzv. peněžní penalizaci za předčasnost. Tato penalizace činí 1,5 % z výpočtového základu za každých započatých 90 kalendářních dní před dosažením běžného důchodového věku. Nejraněji je možné odejít do předčasného důchodu tři roky před dosažením běžného důchodového věku.

Ti, kteří se rozhodnou odejít do předčasného důchodu, mají omezenou valorizaci, což znamená, že do dosažení běžného důchodového věku mají nárok pouze na zvýšení základní výměry starobního důchodu.

-----------------------------------------------------------------------------

Pro více informací volejte na tel.: 602 657 667

e-mailTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

-----------------------------------------------------------------------------

Pokud si lidé vyberou možnost předdůchodu, tedy využití svých vlastních spořených finančních prostředků ze smlouvy o doplňkovém penzijním spoření, a následně odejdou do běžného starobního důchodu, jejich měsíční důchod bude výrazně vyšší než při předčasném odchodu do důchodu, protože nedojde ke krácení. Přesto však zůstane nižší než když pracují až do dosažení běžného důchodového věku. Doba, po kterou se vyčerpává předdůchod, ovšem nezvyšuje dobu pojištění, která ovlivňuje výši starobního důchodu.