Vítáme Vás u AaB společnosti pro poradenství

 

Předčasný důchod

Rozhodnutí odejít ze zaměstnání do předčasného důchodu s sebou nese několik důležitých faktorů, které je třeba zvážit. Při takovém kroku je důležité mít na paměti, že se s ním pojí několik finančních aspektů a možností, jakými je nutné se řídit.

Krácení za předčasnost

Při odchodu do předčasného důchodu dochází k určitému krácení částky důchodu, konkrétně 1,5% výpočtového základu za každých započnutých 90 kalendářních dní před plánovaným důchodovým věkem. Tento výpočet se odvíjí od výše výpočtového základu.

Výpočtový základ

Důležitým prvkem je i samotný výpočtový základ, který ovlivňuje výši krácení důchodu. Je důležité mít na paměti, že tento výpočtový základ může být vyšší než přiznaný starobní důchod, což může zvýšit finanční dopad krácení.

Individuální situace

Finanční rozdíl a dopady předčasného odchodu do důchodu jsou velmi individuální a závisí na konkrétních okolnostech každého jednotlivce. Je důležité zvážit vlastní situaci, příjmy a délku pojištění před rozhodnutím o předčasném odchodu.

-----------------------------------------------------------------------------

Pro více informací volejte na tel.: 602 657 667

e-mailTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

-----------------------------------------------------------------------------

Podpora v nezaměstnanosti

Před přechodem do předčasného důchodu je dobré zvážit možnost využití podpory v nezaměstnanosti na úřadu práce. Tím lze snížit krácení za předčasnost a zároveň zvýšit dobu pojištění.

Celkově je tedy nutné pečlivě zvážit všechny faktory a možnosti před rozhodnutím o předčasném odchodu do důchodu, aby bylo možné zvolit nejvhodnější variantu v souladu s vlastními potřebami a situací.