Vítáme Vás u AaB společnosti pro poradenství

 

Kdy a jak řešit akcie, podílové fondy a kryptoměny v daňovém přiznání

Zájem Čechů o investice a zhodnocení svých úspor stoupá v posledních letech. S investicemi však často souvisí i méně příjemná povinnost - placení daní.

Jakékoliv příjmy z investic podléhají zdanění podle Zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů. Dokonce i zaměstnanci mohou mít povinnost podat daňové přiznání v souvislosti s investováním.

Termín pro podání daňového přiznání:

Daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob za rok 2023 je třeba podat do 2. 4. 2024. Pokud podáváte přiznání elektronicky, máte lhůtu prodlouženou o jeden měsíc, tedy do 2. 5. 2024. S daňovým poradcem lze přiznání podat až do 6 měsíců po skončení zdaňovacího období, tedy do 1. července 2024.

Kdo nemusí podávat daňové přiznání:

V daňovém přiznání se rozlišují tři skupiny kapitálových příjmů. Například úroky z bankovního spoření jsou již srážkově zdaněny a nemusí být přiznány v daňovém přiznání. Dalšími příklady jsou úroky z peněžních prostředků na účtu, úroky z držby cenných papírů, dávky penzijního připojištění se státním příspěvkem, plnění ze zisku svěřenského fondu nebo rodinné fundace atd.

-----------------------------------------------------------------------------

Pro více informací volejte na tel.: 602 657 667

e-mailTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

-----------------------------------------------------------------------------Z pohledu investora a daňového přiznání vás pak bude zajímat především třetí skupina příjmů a tři paragrafy Zákona o daních z příjmu:

- §8 příjmy z kapitálového majetku
- §9 příjmy nájmu nemovitých i movitých věcí
- §10 ostatní příjmy

Je důležité poznamenat, že daňové přiznání v případě zaměstnance, který má vedle těchto příjmů jen příjmy ze závislé činnosti, je nutné podávat pouze v případě, že ostatní příjmy přesáhnou 20 000 korun za rok.

Pokud váš příjem z prodeje cenných papírů nepřesáhl za rok 100 000 korun, není nutné podávat daňové přiznání. Tato částka je souhrnná pro všechny investice a platformy.

Pokud jste prodané cenné papíry drželi minimálně po dobu tří let, nemusíte je uvádět v daňovém přiznání. Stejné pravidlo platí pro podílové fondy.

Daní se vyplacené dividendy a úroky. Pokud prodáváte akcie či dluhopisy, daň se platí z příjmu, který podléhá 15% sazbě daně. I zde však platí kritérium doby držení a hodnota transakce.

Příjmy z kryptoměn se daní jako ostatní příjmy. Investoři jsou povinni uvést příjmy z kryptoměn, ale mohou také uvést náklady na získání kryptoměn. Stejně jako u ostatních příjmů platí hranice 20 000 korun.

U prodeje nemovitosti záleží na datu koupě. Pokud jste nemovitost koupili před rokem 2021 a bydleli v ní více než 5 let, jste od daně osvobozeni. V opačném případě můžete být osvobozeni od daně z příjmu z prodeje, pokud jste v nemovitosti měli trvalé bydliště alespoň 2 roky nebo jste utržené peníze použili pro vlastní bytovou potřebu.

Pokud investujete prostřednictvím platforem, je nutné podat daňové přiznání v závislosti na tom, co se s vaší investicí během uplynulého roku událo. Platforem byste měli obdržet podklady, kde budou uvedeny částky, které je třeba uvést do daňového přiznání.

-----------------------------------------------------------------------------

Pro více informací volejte na tel.: 602 657 667

e-mailTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

-----------------------------------------------------------------------------