Vítáme Vás u AaB společnosti pro poradenství

 

Pokuty majitelům nemovitostí za chybějící dokumenty

Nový stavební zákon, který vstoupil v platnost letos, zdůrazňuje povinnost majitelů bytů či domů uchovávat aktuální projektovou dokumentaci. Nejvyšší možná pokuta dosahuje až čtyř set tisíc korun. Chybějící nákresy a plány jsou častým problémem u starších nemovitostí.

Nový stavební zákon upravuje povinnosti majitelů nemovitostí. Je důležité uchovávat stavební dokumentaci v aktuálním stavu, a to i v elektronické formě. Sankce za opomenutí této povinnosti mohou být vysoké.

Tato povinnost se týká i starších nemovitostí a má motivovat majitele k pravidelné aktualizaci dokumentace. Pro lidi kupující nemovitosti je důležité zajistit si původní projektovou dokumentaci a zkontrolovat, zda odpovídá současnému stavu. Nový vlastník má podle zákona povinnost tuto dokumentaci mít, i když není již explicitně vyžadováno její předání.

Pokud původní dokumentace není k dispozici, vlastník musí zajistit tzv. pasport, což je zjednodušená forma dokumentace reflektující aktuální stav a uspořádání objektu. Pasport obsahuje výkresy současného stavu, technickou zprávu a popis využití prostor. Může být zpracován i osobou s odpovídajícím vzděláním a praxí v oboru.

-----------------------------------------------------------------------------

Pro více informací volejte na tel.: 602 657 667

e-mailTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

-----------------------------------------------------------------------------