Vítáme Vás u AaB společnosti pro poradenství

aab banner1

 

Chystané změny zákoníku práce

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje novou verzi zákoníku práce, s cílem implementovat zásadní změny. Hlavní pozornost je věnována oblasti výpovědí, ale novela se zabývá i zkušební dobou a odstupné pro nemocné zaměstnance.

Český zákoník práce je podle expertů zastaralý a vyžaduje modernizaci s ohledem na proměnlivé potřeby trhu práce, flexibilitu náboru nových zaměstnanců a regulaci pracovní doby a propouštění.

Ministerstvo práce a sociálních věcí zaměřuje své úpravy především na výpovědi, přičemž problematičtí zaměstnanci nebo ti bez výkonu práce jsou podle rady vlády téměř nepropustitelní, což brání pohybu na trhu práce.

Jednou z navrhovaných změn je zkrácení výpovědní doby tak, aby začínala následující den po doručení výpovědi, což by se týkalo výpovědí jak ze strany zaměstnance, tak zaměstnavatele. Současná praxe znamená, že výpovědní doba běží od prvního dne kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi.

Další diskutovanou změnou je možnost výpovědi bez udání důvodu, přičemž zaměstnanci by měli nárok na vyšší odstupné až do šesti platů. V případě existence odborové organizace by s ní zaměstnavatel musel písemně dohodnout možnost výpovědi bez udání důvodu.

Zvažuje se také zkrácení výpovědní doby na jeden měsíc u některých pracovníků, kteří jsou problematičtí z hlediska pracovních výsledků nebo kázeňských důvodů. Nyní platí minimálně dvouměsíční výpovědní doba.

Další novinkou může být snížení nákladů na odstupné pro zaměstnance s pracovním úrazem nebo nemocí z povolání, kdy by tyto náklady hradila pojišťovna zaměstnavatele.

V návrhu se také objevuje myšlenka prodloužení zkušební doby po dohodě se zaměstnancem, avšak nad současnou tříměsíční hranici se zatím spekuluje.

-----------------------------------------------------------------------------

Pro více informací volejte na tel.: 602 657 667

e-mailTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

-----------------------------------------------------------------------------