Vítáme Vás u AaB společnosti pro poradenství

aab banner1

 

Výpověď od zaměstnavatele bez udání důvodu

Ministerstvo práce v České republice aktuálně diskutuje o rozsáhlé novince v zákoníku práce, která by mohla zásadně ovlivnit pravidla zaměstnaneckých výpovědí. Jedním z možných opatření je zavedení výpovědi bez udání důvodu, což by dávalo zaměstnavatelům větší flexibilitu při správě pracovních sil. Zatímco odbory jsou proti této změně a hájí stávající přísná pravidla, někteří zaměstnavatelé tvrdí, že současná omezení jsou příliš svazující.

V rámci těchto diskusí bylo zjištěno, že pokud by zaměstnanec obdržel výpověď bez uvedení důvodu, měl by nárok na dvojnásobné odstupné ve srovnání se současným stavem. Tato částka by se odvíjela od délky trvání zaměstnaneckého poměru, kde by zaměstnanec mohl dostat dvojnásobek průměrného měsíčního platu, pokud pracoval u zaměstnavatele méně než rok, čtyřnásobek v případě pracovního poměru trvajícího mezi jedním a dvěma lety a šest měsíčních platů, pokud byl zaměstnán déle než dva roky.

Zastánci této změny tvrdí, že by mohla přinést větší flexibilitu na pracovním trhu a pomoci firmám lépe reagovat na aktuální potřeby. Rovněž by to mohlo usnadnit výběr kvalifikovaných zaměstnanců, což by mohlo být klíčové zejména pro společnosti nebo OSVČ s krátkodobými zakázkami. Ovšem o konečné podobě návrhu budou muset rozhodnout politici a to po konzultacích s experty, odbory a dalšími zúčastněnými stranami. Výsledek této debaty by mohl přinést zásadní změny v oblasti zaměstnaneckých práv v České republice.

V současné době může zaměstnavatel dát výpověď zaměstnanci jen z konkrétních důvodů, např. nadbytečnost, ztráta zdravotní způsobilosti k práci, zrušení zaměstnavatele nebo části firmy. Zaměstnanec může zaměstnanecký poměr ukončit i bez udání důvodu.

-----------------------------------------------------------------------------

Pro více informací volejte na tel.: 602 657 667

e-mailTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

-----------------------------------------------------------------------------