Vítáme Vás u AaB společnosti pro poradenství

aab banner1

 

Co je základní kapitál

Základní kapitál u obchodních společností v České republice je částka, kterou zakladatelé společnosti vkládají do společnosti při jejím založení. Tato částka slouží jako základní finanční krytí pro provoz firmy a zajišťuje věřitelům určitou jistotu, že společnost má dostatečné prostředky k plnění svých závazků.

Základní kapitál může být u různých typů obchodních společností odlišný:

Společnost s ručením omezeným (s.r.o.): Zde je minimální základní kapitál stanovený zákonem a činí 1 Kč na společníka. Zakladatelé mohou vložit vyšší částku, pokud si to přejí, ale musí požadovanou výši základního kapitálu zahrnout do zakládacích listin.

Akciová společnost (a.s.): Zde je minimální základní kapitál stanovený zákonem na 2 miliony Kč. Zakladatelé musí zajistit, že tuto částku vloží do společnosti před jejím založením.

Evropská společnost (SE): Zde je minimální základní kapitál stanovený zákonem na 120 000 Eur. Částka v eurech se přepočítává na koruny kurzem, který byl aktuální v den založení společnosti.

Základní kapitál slouží k financování provozu společnosti, nákupu majetku, obecně k zajištění stability podnikání. Základní kapitál se během existence obchodní společnosti může měnit v mezích zákona. U společnosti s ručením omezeným se může snižovat i zvyšovat, ale vždy musí zůstat minimálně 1 Kč obchodní podíl na jednoho společníka.

-----------------------------------------------------------------------------

Pro více informací volejte na tel.: 602 657 667

e-mailTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

-----------------------------------------------------------------------------