Vítáme Vás u AaB společnosti pro poradenství

 

Plátce DPH vs. neplátce

Daň z přidané hodnoty (DPH) je nepřímá spotřební daň, která se uplatňuje na většinu zboží a služeb prodávaných v rámci země. V České republice se podnikatelé mohou setkat se dvěma různými statusem v rámci DPH - plátci a neplátci. Rozdíly mezi těmito statusem mají důležité dopady na způsob vedení podnikání, povinnosti a nároky na odpočty. V tomto článku si představíme hlavní rozdíly mezi podnikatelem plátcem DPH a neplátcem.

Registrace jako plátce DPH - Podnikatelé (OSVČ, obchodní společnosti) se stávají plátcem DPH, pokud jejich obrat za předchozích 12 měsíců přesáhne stanovený limit, který je v současné době 2 milion Kč. Podnikatelé s nižším obratem se mohou dobrovolně zaregistrovat jako plátci DPH. Neplátci DPH jsou podnikatelé, jejichž obrat nepřesahuje tento limit a nezaregistrovali se dobrovolně jako plátci.

Povinnosti plátců a neplátců DPH - Plátci DPH mají několik povinností, které neplátci nemají. Plátci musí: a) Vyúčtovat DPH na všech prodaných zbožích a službách. b) Předkládat daňové přiznání k DPH, obvykle měsíčně nebo čtvrtletně. c) Dodržovat přísnější účetní a evidenční požadavky. d) Předkládat kontrolní hlášení, obvykle měsíčně nebo čtvrtletně.

Neplátci DPH nemusí vyúčtovat DPH na prodaném zboží a službách a nemají povinnost předkládat daňové přiznání k DPH.

Odpočet DPH - Jedním z hlavních rozdílů mezi plátcem a neplátcem DPH je možnost odpočítat vstupní DPH. Plátci DPH mají právo odpočítat DPH zaplacenou na nákladech spojených s podnikáním, což snižuje celkovou daňovou zátěž. Neplátci DPH tuto možnost nemají a vstupní DPH je pro ně nákladem.

Pomůžeme Vám s Vaší registrací k DPH. Probereme spolu Váš záměr a vyhodnotíme, jakou cestou by bylo nejlepší se vydat tak, abyste neplýtvali časem a penězi.

-----------------------------------------------------------------------------

Pro více informací volejte na tel.: 602 657 667

e-mailTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

-----------------------------------------------------------------------------