Důchodová reforma

Vládní důchodová reforma, schválená v roce 2024, má potenciál zásadně snížit budoucí výdaje státu na penzijní systém. Přestože výsledná podoba neobsahuje nejtvrdší návrhy, očekává se, že její dopad bude výrazný – a to zejména díky třem klíčovým opatřením: postupnému zvyšování důchodového věku, omezení valorizací penzí a úpravám výpočtu zásluhové části důchodu.

-------------------------------------------------

Pro více informací volejte na tel.: 602 657 667

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

-------------------------------------------------

Tři hlavní pilíře reformy
Nejvýraznější úspory má přinést postupné zvyšování věku pro odchod do důchodu, které by mělo samo o sobě snížit výdaje přibližně 100 miliard korun. Další významné úspory se očekávají z úprav výpočtu nově přiznávaných penzí – konkrétně jde o snížení takzvané redukční hranice a nižší zohlednění výdělků za každý odpracovaný rok. 

Třetím opatřením je úprava pravidelné valorizace důchodů – od roku 2030 se místo dosavadní poloviny růstu reálné mzdy započítá pouze její třetina. Účinnost opatření však začne plně působit až ve chvíli, kdy se reálné mzdy vrátí na úroveň z roku 2021, což odborníci očekávají přibližně v roce 2028.

Další změny s mírným dopadem
Vedle hlavních opatření obsahuje reforma i řadu dalších úprav – například započítání doktorského studia jako náhradní doby pojištění, zmírnění pravidel pro přiznání důchodu nebo rozšíření nároku na vdovský důchod i pro registrované partnery. Tyto změny ale podle Národní rozpočtové rady nemají zásadní rozpočtový dopad.

Reforma stojí na rozcestí – přináší potenciálně zásadní fiskální úspory, zároveň však čelí silnému politickému i právnímu odporu. Její osud bude záviset nejen na dalším legislativním vývoji, ale také na rozhodnutí Ústavního soudu a výsledku podzimních voleb.