Neplacené volno a jak funguje
Pokud vám běžná dovolená nestačí, můžete požádat zaměstnavatele o neplacené volno. Je důležité si uvědomit, že na neplacené volno nemáte právní nárok, a proto je třeba zaměstnavatele požádat a mít jeho schválení písemně potvrzené.
Při čerpání neplaceného volna nedostanete mzdu a ani se za vás neplatí sociální pojištění či daň z příjmu. Zdravotní pojištění však musí být hrazeno, a to i během neplaceného volna, což si zaměstnanec zpravidla platí sám. Pojistné se obvykle uhradí zaměstnavateli, často stržením částky v následující výplatě.
Pokud budete na neplaceném volnu celý měsíc, budete muset zaplatit zdravotní pojištění ve výši 13,5 % minimální mzdy. Pro letošní rok je minimální mzda 18 900 korun, což znamená, že budete muset zaplatit 2552 korun, které obvykle uhradíte zaměstnavateli.
Pokud čerpáte neplacené volno jen část měsíce a váš příjem ve zbytku měsíce dosáhne minimálního vyměřovacího základu (18 900 korun), sociální a zdravotní pojištění se vypočítá z hrubé mzdy za odpracované dny. Pokud je příjem nižší než minimální mzda, platí se pojistné z dosaženého příjmu plus pojistné vypočtené z rozdílu mezi minimální a skutečnou mzdou, opět ve výši 13,5 %.
-----------------------------------------------------------------------------
Pro více informací volejte na tel.: 602 657 667
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
-----------------------------------------------------------------------------
Státní pojištěnci, jako jsou matky malých dětí, studenti do 26 let a důchodci, jsou osvobozeni od povinnosti platit zdravotní pojištění během neplaceného volna. Například matky mohou čerpat neplacené volno po skončení rodičovské dovolené, pokud pečují o dítě do sedmi let nebo o dvě děti do patnácti let, a dítě nenavštěvuje školku více než čtyři hodiny denně.
Neplacené volno se nepočítá do doby pojištění pro důchodové účely, což znamená, že se tato doba neodrazí v budoucí výši důchodu. Během dlouhodobého neplaceného volna si můžete přivydělávat u jiného zaměstnavatele, například prostřednictvím krátkodobých brigád na dohodu o provedení práce.