Vítáme Vás u AaB společnosti pro poradenství

 

Při rodičovské dovolené budete moci pracovat na dohodu

Jedna ze změn připravované novely zákoníku práce umožní lidem na rodičovské dovolené pracovat formou dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, což jim pomůže zůstat v kontaktu se svou profesí. Tato novinka je vítána odborníky a usnadní rodičům návrat do zaměstnání. Novela by měla platit od ledna 2025.

V současné době mohou zaměstnanci na rodičovské dovolené pokračovat ve stejné práci snížením pracovního úvazku.

Bez této úpravy by mohl zaměstnavatel uzavírat se zaměstnancem další pracovněprávní vztahy, což by mohlo mít negativní dopady na bezpečnost, ochranu zdraví, soukromý život a příjem zaměstnance. Současné omezení se však často obcházelo, což vedlo k nejistým situacím. Nová úprava umožní legální a transparentní zaměstnávání rodičů na dohodu, což zvýší flexibilitu a výhodnost pro zaměstnavatele i zaměstnance.

-----------------------------------------------------------------------------

Pro více informací volejte na tel.: 602 657 667

e-mailTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

-----------------------------------------------------------------------------

Ministerstvo práce a sociálních věcí zdůraznilo, že rodičovský příspěvek není vázán na nutnost čerpat rodičovskou dovolenou. Rodiče mohou příspěvek pobírat i při práci a příspěvek nebude krácen v souvislosti s prací nebo přivýdělkem. Opatření podpoří kontakt zaměstnavatele a rodičů během rodičovské dovolené. Firmy nepřijdou o své zaměstnance, rodiče si udrží pracovní kontakt, znalosti a dovednosti, což podpoří jejich návrat do původní firmy.