Vítáme Vás u AaB společnosti pro poradenství

 

Propuštění zaměstnance bez uvedení důvodu

Zákon o možnosti propouštění zaměstnanců bez uvedení důvodu by mohl mít významný dopad na fungování pracovního trhu.

Národní ekonomická rada vlády (NERV) tento návrh zákonodárců představila jako jednu ze sedmatřiceti opatření na podporu hospodářského růstu. Argumentuje tím, že nedostatek kvalifikované pracovní síly brzdí růst firem, které mají zájem o nové zaměstnance.

Zaměstnavatelé by měli možnost propustit zaměstnance bez uvedení důvodu, avšak v rozumné lhůtě a s náležitým odstupným, které by bylo závislé na délce zaměstnancova působení ve firmě.

Navrhovaná flexibilní úprava zákoníku práce však s touto možností nepočítá. Zaměstnavatelé – společnosti, živnostníci, ale i odborníci by vítali tuto novinku.

Českomoravská konfederace odborových svazů varuje, že takovýto krok by mohl být zneužit a vést k diskriminaci na pracovním trhu. Zavedení této možnosti by totiž zvýšilo nejistotu zaměstnanců a snížilo jejich vyjednávací pozici.

-----------------------------------------------------------------------------

Pro více informací volejte na tel.: 602 657 667

e-mailTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

-----------------------------------------------------------------------------

V současné době zákoník práce umožňuje zaměstnavatelům propustit zaměstnance pouze z důvodů stanovených zákonem, jako jsou organizační změny či porušení pracovní kázně. Odstupné by mělo být v případě propuštění bez uvedení důvodu přiměřeně vysoké, aby to odradilo zaměstnavatele od zneužívání této možnosti.