Vítáme Vás u AaB společnosti pro poradenství

 

Daň z nemovitých věcí

Finanční úřady začaly na konci dubna rozesílat lidem oznámení o nové výši daně z nemovitých věcí. Tato oznámení jsou doručována e-mailem, datovými schránkami nebo prostřednictvím poštovních služeb. Poslední složenka by měla majiteli dorazit nejpozději do 24. května 2024.

Letošní daň bude o poznání dražší, majitelé nemovitostí si připlatí až o 80 % více než v předchozím roce. Toto zdražení je důsledkem změn sazeb a místních koeficientů obcí, které byly schváleny vládou vloni v rámci konsolidačního balíčku.

Aby bylo zaručeno, že lidé obdrží svá vyúčtování, finanční úřady posílají složenky také těm, kteří jsou přihlášeni do daňové informační schránky MOJE daně. Lhůta pro úhradu daně z nemovitých věcí (nebo její části) je stanovena na 31. května 2024.

Nejjednodušším způsobem, jak daň zaplatit, je prostřednictvím internetového bankovnictví. Platební údaje na složence, v e-mailu či datové zprávě obsahují také QR kód, který usnadňuje vyplnění potřebných údajů.

Daň z nemovitých věcí se platí v souhrnu za všechny nemovitosti v jednom kraji. Jestliže máte nemovitosti v různých krajích, obdržíte různá vyúčtování. Pokud máte více nemovitostí v jednom kraji a daň nepřesahuje 5000 Kč, obdržíte jednu složenku. V opačném případě, nebo máte-li nemovitosti v různých krajích, obdržíte více složenek.

Vlastníci nemovitostí, kteří se setkali s výrazným navýšením daně přesahujícím 5000 Kč, si mohou platbu rozložit na dvě splátky. První splátku je nutné uhradit do 31. května 2024, zatímco na druhou část mají čas do 30. listopadu 2024.

-----------------------------------------------------------------------------

Pro více informací volejte na tel.: 602 657 667

e-mailTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

-----------------------------------------------------------------------------

Způsoby platby daně z nemovitých věcí zahrnují bezhotovostní platbu na bankovní účet, hotovostní platbu na přepážce České pošty, prostřednictvím SIPO, nebo v hotovosti na finančním úřadě. Při platbě je důležité dbát na stanovený termín splatnosti, kterým je 31. květen (nebo 30. listopad). Pokud platbu posíláte složenkou na poště, je vhodné ji uhradit o něco dříve, aby dorazila včas na účet finančního úřadu.

Je důležité mít na paměti, že daně z nemovitých věcí budou nadále růst, jelikož se zavedením inflačního koeficientu očekává další zdražení v budoucnu.