Vítáme Vás u AaB společnosti pro poradenství

 

Daně a investování

Rostoucí oblíbenost investování v Česku přináší s sebou také povinnost řešit daně. Zde je přehled toho, co musí běžní investoři sledovat a kdy mohou mít pokoj od podávání daňových přiznání.

Pokud jde o daně, rozlišujeme zejména dvě kategorie příjmů: příjmy z prodeje cenných papírů (například akcií, dluhopisů, podílových listů) a příjmy z jejich držby (dividendy nebo úroky, na něž se většinou aplikuje srážková daň). Daňová sazba pro obě kategorie je stejná: 15 % zisku.

Pokud váš celkový daňový základ (tj. příjmy snížené o výdaje) překročí 1 582 812 korun, použije se vyšší daňová sazba 23 % na částku přesahující tuto hranici. Tato sazba však neplatí pro příjmy, na které již byla uplatněna srážková daň ve výši 15 %, jako jsou například úroky nebo dividendy. Vyšší sazba 23 % tedy platí pouze pro prodej cenných papírů.

Pokud vaše příjmy z prodeje cenných papírů za rok nepřesáhnou 100 000 korun, nemusíte podávat daňové přiznání. Je však důležité si uvědomit, že se jedná o celkovou částku za všechny vaše investice a platformy. Nepožaduje se zisk, ale celkový příjem z prodeje cenných papírů.

Druhým kritériem je dodržení časového testu, kdy jste cenné papíry drželi minimálně po dobu tří let. Příjmy z prodeje držených cenných papírů do daňového přiznání nezahrnujete.

-----------------------------------------------------------------------------

Pro více informací volejte na tel.: 602 657 667

e-mailTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

-----------------------------------------------------------------------------Některé situace vyžadují dodržení obou kritérií, jak hranice 100 000 korun, tak časového testu.

Když prodáváte cenné papíry v zahraniční měně, musíte převést příjmy i výdaje do českých korun. K tomu slouží jednotné kurzy stanovené Generálním finančním ředitelstvím nebo denní kurzy ČNB.

Pokud investujete do podílových fondů, nemusíte podávat daňové přiznání, dokud neprodáte své podílové listy. Uplatňovaní kurzů podílových fondů v průběhu jejich držby pro daňové účely není nutné.

Kapitálové zisky z akcií, úroky z dluhopisů a další výnosy jsou také důležitými oblastmi. Srážkovou daň ve výši 15 % obvykle uhradí společnost před vyplacením dividendy nebo úroků. Pokud jsou však tyto příjmy zahrnuty ze zahraničí, musíte je uvést v daňovém přiznání, a to i v případě, že byly již v zahraničí zdaněny. Můžete využít možnost zahrnutí zdanění v zahraničí proti české daňové povinnosti podle smlouvy o dvojím zdanění.

-----------------------------------------------------------------------------

Pro více informací volejte na tel.: 602 657 667

e-mailTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

-----------------------------------------------------------------------------


Úroky ze spoření obvykle podléhají automatické srážkové dani ve výši 15 %. Pokud však váš účet funguje jako podnikatelský účet, tato srážka se neuplatní a vy budete muset příjem z úroků zdanit sami.

Pokud investujete prostřednictvím platforem, je důležité zhodnotit, zda byly vaše příjmy nad 100 000 korun a zda byly splněny časové testy. Pokud ano, budete muset tyto příjmy uvést v daňovém přiznání.