Vítáme Vás u AaB společnosti pro poradenství

aab banner1

 

Nové zdanění zaměstnaneckých benefitů

Způsob, jakým jsou zdaněny zaměstnanecké benefity, byl upraven konsolidačním balíčkem. Nová legislativa platná od 1. ledna 2024 přinesla standardizaci situací, které mohou být na první pohled nejasné. Příkladem je příspěvek na stravování, který může být považován buď za benefit, nebo za plnění zaměstnavatele. Podobně je hodnocena možnost využívat sportovního zařízení, a stanovení hodnoty benefitu také představuje výzvu.

Příspěvek na stravování zaměstnanci, který je dlouhodobě nejčastějším finančním benefitem, se od začátku platnosti konsolidačního balíčku rozlišuje mezi poskytnutím jako zaměstnanecký benefit, zdanitelným příjmem zaměstnance, a plněním zaměstnavatele. Podobná logika platí i pro možnost využívání sportovního zařízení, které je k dispozici na pracovišti zaměstnavatele a má sloužit k zajištění odreagování zaměstnance. Například občerstvení během pracovní porady není zdanitelný příjem zaměstnance.

Nové ustanovení, které se objevilo v zákoně o daních z příjmů od ledna 2024, osvobozuje příjem zaměstnance nebo jeho rodinného příslušníka z účasti na sportovní nebo kulturní akci pořádané zaměstnavatelem. Toto ustanovení je považováno za podmnožinu zaměstnaneckých benefitů, osvobozených od daně.

Generální finanční ředitelství se zabývá i otázkou ocenění nepeněžních příjmů poskytnutých zaměstnavatelem zaměstnanci. To může být provedeno různými způsoby v závislosti na okolnostech, včetně ocenění podle zákona o oceňování majetku nebo ve výši nákladů vynaložených zaměstnavatelem při úplatném pořízení poskytnutého plnění od třetích osob.

-----------------------------------------------------------------------------

Pro více informací volejte na tel.: 602 657 667

e-mailTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

-----------------------------------------------------------------------------