Vítáme Vás u AaB společnosti pro poradenství

aab banner1

 

Živnostníci a ošetřovné

I přesto, že samostatně výdělečné osoby – živnostníci - platí nemocenské pojištění, nemají nárok na stejná "pojistná plnění" jako zaměstnanci. V Česku si nemocenské pojištění platí méně než sto tisíc samostatně výdělečných osob, ale všichni zaměstnanci jsou povinni ho mít. Toto pojištění poskytuje nárok na různé formy podpory v případě nemoci nebo neschopnosti pracovat.

Některé dávky jsou shodné pro všechny, jako například nemocenské pojištění po čtrnáctém dni pracovní neschopnosti, mateřská a otcovská dávka. Existuje také vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství, který kryje částečný výpadek příjmů v případě přeřazení zaměstnankyně na méně placené místo z důvodu mateřství.

Avšak ošetřovné je problematické. Tato dávka slouží k pokrytí příjmů zaměstnanců, kteří neočekávaně zůstanou doma s nemocným členem rodiny nebo v důsledku karantény. Tato možnost není dostupná pro samostatně výdělečně činné osoby, ačkoli si také platí nemocenské pojištění.

Systém ošetřovného je nespravedlivý a nerozumný. Existuje diskriminace mezi zaměstnanci a podnikateli na OSVČ v oblasti poskytování těchto dávek. Tento problém ještě zvýrazňuje existence druhého ošetřovného, tzv. dlouhodobého ošetřovného, které je dostupné pro všechny pojištěnce, ale jehož poskytování je omezeno na pečování o nemocné osoby s očekávanou potřebou péče po dobu alespoň měsíce.

Celkově lze říci, že je třeba přehodnotit a aktualizovat systém nemocenského pojištění tak, aby byl spravedlivý a odpovídal potřebám všech pojištěnců, bez ohledu na to, zda jsou zaměstnanci nebo samostatně výdělečně činní.

-----------------------------------------------------------------------------

Pro více informací volejte na tel.: 602 657 667

e-mailTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

-----------------------------------------------------------------------------