Vítáme Vás u AaB společnosti pro poradenství

aab banner1

 

Novela zákona o cenách

Poslanci mají v úmyslu v úterý projednat novou novelizaci zákona o cenách, která přinese seznam nepotravinářského zboží, u kterého budou obchodníci, ať již živnostníci nebo právnické osoby např. sro, povinni uvádět měrnou cenu, tedy cenu za jednotku zboží. V současné době neexistuje takový seznam, což si všímá Evropská unie a kritizuje Českou republiku.

Spotřebitelé v České republice jsou již poměrně zvyklí na měrné ceny. Tato povinnost byla obchodníkům nařízena před dvaceti lety, zejména v supermarketech, a před deseti lety se rozšířila i na malé obchody. To umožňuje spotřebitelům jednodušeji porovnávat ceny produktů, například za kilogram či litr a rychleji se orientovat v reálných cenách, což usnadní spotřebitelům nákupy.

I když povinnost uvádět měrnou cenu pro vybrané balené nepotravinářské výrobky již existuje v současném zákoně o cenách, nebyla vymahatelná, protože odkazovala na vyhlášku, kterou ministerstvo průmyslu a obchodu zrušilo před několika lety. Novela zákona o cenách by měla tento nedostatek napravit, a seznam, který bude stanoven vyhláškou ministerstva financí s účinností od 1. ledna 2025, obsahuje různé produkty, jako jsou krmiva pro zvířata, barvy, laky, čisticí prostředky, kosmetika nebo prací prášky.

Ministerstvo financí v současné době projednává podobu seznamu s ministerstvem průmyslu a obchodu, spotřebitelskými organizacemi a zástupci obchodníků. Tato změna by měla projít standardním legislativním procesem.

Povinnost uvádět měrné ceny je v souladu se směrnicí Evropského parlamentu, a členské státy si mohou zvolit, zda zavedou obecnou povinnost pro veškeré balené nepotravinářské výrobky nebo stanoví konkrétní seznam výrobků, na které se povinnost bude vztahovat. Česká republika zvolila druhou variantu z hlediska právní jistoty dotčených subjektů. Kontrolu dodržování pravidel budou provádět Česká obchodní inspekce, specializované finanční úřady a obecní živnostenské úřady, které také budou odpovědné za vymáhání případných sankcí, které mohou dosahovat až pěti milionů korun.

-----------------------------------------------------------------------------

Pro více informací volejte na tel.: 602 657 667

e-mailTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

-----------------------------------------------------------------------------