Vítáme Vás u AaB společnosti pro poradenství

aab banner1

 

Kdy můžete přijít o nemocenské dávky

Pokud onemocníte nebo utrpíte úraz a lékař vám vystaví neschopenku. Jak je to s vyplácením nemocenských dávek a kdy vám mohou být kráceny či odebrány. Platí nárok na nemocenské i pro pracující důchodce nebo osoby samostatně výdělečně činné OSVČ?

Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti (DPN) je v kompetenci lékaře. Tradiční papírové formuláře jsou minulostí, a rozhodnutí je nyní vydáváno elektronicky prostřednictvím eNeschopenky, kterou obdrží zaměstnavatel i okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ). Informovat zaměstnavatele o neschopnosti je povinností pacienta zaměstnance, a to telefonicky nebo emailem. V případě, že pracovní neschopnost vznikne v důsledku úrazu, je nutné vyplnit tiskopis Záznam o úrazu.

V prvních dvou týdnech neschopky platí zaměstnavatel náhradu mzdy nebo platu za každý pracovní den. Od 15. dne začíná správa sociálního zabezpečení poskytovat nemocenské dávky za každý kalendářní den, včetně víkendů a svátků. Výše nemocenského do 30. dne trvání neschopky činí 60 procent, od 31. do 60. dne 66 procent a od 61. dne 72 procent redukovaného denního vyměřovacího základu.

Nárok na nemocenské má zjednodušeně řečeno každý zaměstnanec, protože je zákonně zahrnut v nemocenském pojištění, což je klíčová podmínka pro přidělení dávky. Nicméně, v případě, že úraz nastane v opilosti nebo při rvačce, může dojít ke snížení nemocenské na polovinu.

-----------------------------------------------------------------------------

Pro více informací volejte na tel.: 602 657 667

e-mailTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

-----------------------------------------------------------------------------Během doby, kdy jste na neschopence, může být provedena kontrola kdykoli, včetně víkendů. Je doporučeno mít označený vchod do domu či bytu jmenovkou a funkční zvonek pro případnou kontrolu.

V prvních 14 dnech má zaměstnavatel pravomoc rozhodnout o případném snížení či odebrání náhrady mzdy nebo platu. Od 15. dne tuto pravomoc přebírá okresní správa sociálního zabezpečení. Porušení režimu neschopného zaměstnance může mít za následek sankce, včetně zkrácení nebo odebrání nemocenských dávek a v extrémních případech i výpovědi.

Nemocenské dávky jsou přístupné i pro OSVČ, pokud si platí dobrovolné nemocenské pojištění. Výše dávky se stanovuje podle stejných pravidel jako u zaměstnanců, s minimálním vyměřovacím základem 8 000 Kč a měsíčním pojistným ve výši 2,7 %.

Pracující důchodci mají nárok na nemocenské, avšak nejdéle po dobu 70 kalendářních dnů nebo do konce doby, kdy skončí jejich pojištěná činnost.

Důležité je dodržovat lékařem stanovený režim a pobyt na adrese, kterou jste oznámili ošetřujícímu lékaři, a to i při nezbytných vycházkách. Kontrola může nastat kdykoli během neschopnosti, a nesplnění povinnosti spolupracovat může vést k sankcím.

-----------------------------------------------------------------------------

Pro více informací volejte na tel.: 602 657 667

e-mailTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

-----------------------------------------------------------------------------