Vítáme Vás u AaB společnosti pro poradenství

aab banner1

 

Konec kolků

Kolkové známky, dříve využívané například k úhradě soudních poplatků např. při založení společnosti nebo změně společnosti, jsou nyní na ústupu a mizí jako platidlo. Ministerstvo financí odůvodňuje tuto změnu nárůstem elektronických a bezhotovostních plateb, což vede k výraznému snížení potřeby kolkových známek. Tato proměna, která se stala oficiální od 1. ledna letošního roku, je součástí konsolidačního balíčku.

Ministerstvo financí upozorňuje na náklady spojené s výrobou a distribucí kolkových známek. V období 2014–2021 tyto náklady dosáhly téměř půl miliardy korun, a ročně tak státní rozpočet ušetří desítky milionů korun.

I když kolkové známky již nejsou oficiálně platidlem od 1. ledna, existuje přechodné období. Lidé mají možnost tyto známky používat až do konce roku 2024. Kromě toho je také možné je odprodat na vybraných pobočkách České pošty.

Proces odprodeje vyžaduje písemnou žádost, kde žadatel uvede počet kolkových známek dle jednotlivých nominálních hodnot, své jméno, příjmení, přesnou adresu a stvrdí žádost podpisem. Při odkupu je nezbytné předložit obě části kolkové známky. Česká pošta za tuto službu vybírá poplatek ve výši pěti procent z nominální hodnoty kolku.

-----------------------------------------------------------------------------

Pro více informací volejte na tel.: 602 657 667

e-mailTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

-----------------------------------------------------------------------------