Vítáme Vás u AaB společnosti pro poradenství

 

Poslední vyúčtování daně podle starých pravidel

Na ročním vyúčtování daně za rok 2023 u zaměstnance lze uplatnit původní odpočty a slevy. Konsolidační balíček platí až od roku 2024. Mezi odpočty patří úroky z úvěru na bydlení, dary, vklady na životní pojištění a důchodové spoření, stejně jako příspěvky odborům.

Maximální daňový odpočet úroků z úvěru na vlastní bydlení byl pro loňský rok 2023 stanoven na 150 tisíc Kč. V případě nákupu bytu před rokem 2021 však platí původní maximální limit 300 tisíc Kč.

U vkladů na smlouvu o životním pojištění je stanovena hranice 24 tisíc Kč. Toto omezení platí i pro penzijní smlouvy, kde se hodnotí vlastní vklady nad 12 tisíc Kč. Pro maximální odpočet musí být souhrnné roční vklady 36 tisíc Kč a více.

Co se týče ročních slev, sleva na poplatníka, studenta či daňové zvýhodnění na děti může být uplatněna již při výpočtu čisté měsíční mzdy. Naopak slevu na manželku (manžela) a školkovné lze uplatnit až za celý rok v rámci ročního vyúčtování daně.

Sleva na manželku (manžela) a školkovné činí 24 840 Kč, přičemž držitel průkazu ZTP/P může uplatnit dvojnásobnou částku. Platí podmínka, že pár neměl roční vlastní rozhodné příjmy přesahující 68 tisíc Kč, s výjimkou rodičovského příspěvku, který se do těchto příjmů nepočítá.

Školkovné na každé dítě lze uplatnit maximálně v částce 17 300 Kč.

-----------------------------------------------------------------------------

Pro více informací volejte na tel.: 602 657 667

e-mailTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

-----------------------------------------------------------------------------