Vítáme Vás u AaB společnosti pro poradenství

aab banner1

 

Chudé daňové zvýhodnění benefitů a menší firmy

Daňová podpora nefinančních benefitů, které firmy poskytují svým zaměstnancům, byla původně na pokraji zrušení, ale přežila v chudší podobě. Tato opatření však mohou svazovat ruce zaměstnavatelům a znevýhodňovat zejména střední a menší společnosti, které nemusí mít dostatečné prostředky k konkurenci s velkými společnostmi, disponujícími týmy daňových expertů.

Při tvorbě konsolidačního balíčku vláda deklarovala, že daně nepůjdou nahoru, což však neznamená, že občané neodvedou více. Stačí omezit daňové úlevy a slevy a neprospěje to pouze zaměstnancům, ale i zaměstnavatelům.

Jedním z opatření je zastropování daňové uznatelnosti nepeněžních benefitů. Zaměstnavatelé teď nesmí poskytovat zaměstnancům benefity v hodnotě přes polovinu průměrné mzdy, což pro tento rok činí 21 983 Kč. Překročení tohoto limitu znamená, že zaměstnanec musí zdanit nadlimitní část a odvést z ní povinná pojištění.

Zaměstnavatelé se nyní musí vyrovnat s tím, že benefity, které chtějí poskytnout svým zaměstnancům, nejsou daňově uznatelné do celkové výše poloviny průměrné mzdy. To může omezit jejich schopnost konkurovat na trhu práce s velkými firmami, které mohou poskytovat štědřejší benefity.

Některé firmy budou pravděpodobně snižovat hodnotu poskytovaných benefitů, aby se vešly do nově stanoveného limitu. To může zvýšit tlak na růst mezd a případně vést ke zvýšené fluktuaci na trhu práce.

Vzhledem k nové legislativě budou společnosti muset pečlivě evidovat benefity, které zaměstnanci čerpají. V případě překročení limitu se tato částka považuje za mzdu. Zaměstnavatelé tak čelí nejen nové evidenci, ale také nutnosti vyčíslit benefity, jako jsou chaty nebo tábory.

-----------------------------------------------------------------------------

Pro více informací volejte na tel.: 602 657 667

e-mailTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

-----------------------------------------------------------------------------