Daňové úlevy na pomoc Ukrajině

Ministerstvo financí oznámilo svůj záměr prodloužit daňové úlevy na pomoc Ukrajině až do roku 2026, a to ve stejném rozsahu jako za roky 2022 a 2023.

Lidé a firmy mohou běžně odečítat finanční dary, které poskytli českým organizátorům sbírek na veřejně prospěšné účely, od základu daně z příjmů. Od roku 2022 je rovněž možné odečítat "bezúplatná plnění poskytnutá za účelem podpory obranného úsilí Ukrajiny". Dále je možné daňově uplatnit dary poskytnuté přímo Ukrajině, například prostřednictvím ukrajinského velvyslanectví nebo ukrajinským neziskovým organizacím. Tuto možnost mají i daňoví poplatníci z Ukrajiny, pokud jejich zdanitelné příjmy z českých zdrojů tvoří 90 procent jejich celkových zdanitelných příjmů.

-----------------------------------------------------------------------------

Pro více informací volejte na tel.: 602 657 667

e-mailTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

-----------------------------------------------------------------------------

Z pohledu příjemce bezúplatného plnění jsou příjmy na humanitární nebo charitativní účely, stejně jako z veřejných sbírek pořádaných právnickými osobami, standardně osvobozeny od daně z příjmů. Od roku 2022 je také osvobozen bezúplatný příjem poskytnutý za účelem podpory obranného úsilí Ukrajiny. Kromě toho byl osvobozen od daně i příjem ukrajinských zaměstnanců, pokud jim firmy poskytují ubytování v Česku v důsledku válečného konfliktu na Ukrajině.

Poslanci již prodloužili zmíněné úlevy pro příjmy a dary za rok 2023. Ministerstvo nyní potvrdilo, že navrhne prodloužení i pro roky 2024, 2025 a 2026. I kdyby pro návrh hlasovali pouze poslanci vládní koalice, mají ve sněmovně dostatečnou většinu pro jeho schválení.