hn.ihned.cz

Ready-made společnosti jsou alternativou pro ty, kteří chtějí podnikat a neradi obíhají úřady, právníky a notáře. "Kdybych je měl zakládat sám, tápal bych, trvalo by to dva měsíce a měl bych s tím spoustu starostí.

hn.ihned.cz

Zatímco loni vzniklo 12 580 těchto firem, letos jich bylo téměř o 1400 více. Celkově fungovalo na začátku léta v Česku podle agentury ČEKIA v tuzemsku více než 308 tisíc společností s ručením omezeným.

Hospodářské noviny

Založení firmy je nejjednodušší v Kanadě, Austrálii a v USA. Vyplývá to z hodnocení Světové banky.

Zkráceno: Stížnosti na práci úředníků na obchodních rejstřících, množící se obvinění z korupce i kritika dlouhých průtahů kolem zápisů do rejstříku v poslední době zaznívají stále častěji. "Některé zápisy řízení skutečně trvají mnohem déle, ale to je v případě, kdy návrh není úplný, chybějí některé náležitosti a podobně. Každého potom vyzýváme k doplnění. Jsou lidé, které musíme obesílat několikrát. Další nezaplatí včas soudní poplatky a podobně," říká vyšší soudní úřednice obchodního rejstříku Magdalena Procházková. Ta ví o tom, že existují podnikatelé zakládající takzvané prázdné společnosti, nechají je zaregistrovat v rejstříku a poté výhodně prodají zájemcům, kteří se nechtějí úředními záležitostmi zabývat. "Jejich návrhy zápisů bývají perfektně vypracované a obvykle je vyřídíme ihned. To, že pak společnost prodají, je jejich věc, nejedná se o nic nezákonného. Jde o otázku nabídky a poptávky," míní Procházková.

Hospodářské noviny

Stát změnil pravidla tak, aby společnost s ručním omezeným mohl úspěšně založit i člověk bez právního vzdělání, dosáhl pravého opaku. Zápisy do obchodního rejstříku - jedna ze základních podmínek úspěšného podnikání - jsou složité a často pomalejší, než byly.