Vítáme Vás u AaB společnosti pro poradenství

aab banner1

 

Kdy budou spuštěny bezúročné půjčky pro živnostníky a podnikatele? A budou se poskytovat OSVČ nějaké finanční kompenzace v návaznosti na současnou situaci?

Program COVID 1 byl spuštěn již od 16. 3. 2020, aktuálně je příjem žádostí pozastaven. V pondělí 30. 3. 2020 bude spuštěn program COVID 2. Další informace přímo od ČMZRB. Další opatření pro OSVČ – např. finanční příspěvek pro OSVČ ve výši 424 Kč za každý den v karanténě/ošetřování člena rodiny pod dobu maximálně 31 dní. Celková dotace nesmí přesáhnout částku 13144 Kč. Jde o obdobu ošetřovného u zaměstnanců a platí i pro živnostníky, kteří pečují o děti mladší 13 let za podmínky, že ošetřovné již nečerpá druhý člen rodiny. Vyplácet se bude jako dotace na základě žádosti, která obsahuje čestné prohlášení. Podání žádosti bude prostřednictvím obecního živnostenského úřadu. Ministerstvo průmyslu a obchodu bude provádět hodnocení, výběr žádostí, administraci a proplácení. Dotace bude zaslána na bankovní účet OSVČ uvedený v žádosti. Přesný formulář a postup bude upřesněn.

Může využít nějaký dotační program umělec jako náhradu mzdy za zrušená vystoupení?

Pro umělce OSVČ může ČMZRB prostřednictvím svého programu Úvěr COVID 1 poskytnout bezúročnou půjčku se splatností na 2 roky. V pondělí 30. 3. 2020 bude spuštěn program COVID 2. Další informace přímo od ČMZRB.  Další kompenzační balíčky budou vládou přijímány v návaznosti na vyhodnocení všech ekonomických dopadů. Pro zaměstnance MPSV rovněž připravilo program ANTIVIRUS.

-----------------------------------------------------------------------------

Pro více informací volejte na tel.: 602 657 667

e-mailTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

-----------------------------------------------------------------------------

Když zaměstnavatel nemá prostředky na vyplacení mzdy, co má dělat?

Je možné využít provozní úvěr s nulovým úrokem COVID. Další možností jsou drobné podnikatelské úlevy; patří sem posunutí termínu daňového přiznání, možnost opožděného výkazu DPH, zrušení správních poplatků, posunutí 3. a 4. vlny EET. MPSV rovněž připravilo program ANTIVIRUS.

Podpoří česká vláda drobné živnostníky a zajistí jim životní minimum?

Vláda schválila program s nulovým úrokem pro podnikatele COVID 1, který je nyní pozastaven kvůli vysokému zájmu žadatelů. Nicméně během příštího týdne proběhne vypsání nového programu COVID 2 – v této souvislosti sledujte stránky ČMZRB, která podmínky daného úvěru spravuje. Dále vláda připravila jiné formy pomoci, jejichž přesný seznam naleznete na stránkách BusinessInfo.cz.

Bude se program Cílené podpory zaměstnanosti ANTIVIRUS vztahovat jen na firmy, nebo také na OSVČ mající zaměstnance?

Tento program je skutečně určen na podporu zaměstnancům i zaměstnavatelům, pokud má tedy OSVČ zaměstnance, může si o podporu z programu ANTIVIRUS zažádat. Pro OSVČ, kteří nemají zaměstnance, je určeno odpuštění záloh na sociální pojištění a možnost využít mimořádnou pomoc.

-----------------------------------------------------------------------------

Pro více informací volejte na tel.: 602 657 667

e-mailTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

-----------------------------------------------------------------------------

Od jakého data platí pozastavení povinnosti evidovat tržby v EET?

Elektronická evidence tržeb (EET) bude pozastavena po dobu trvání nouzového stavu a následujících třech měsíců. Znamená to, že žádný poplatník nebude muset evidovat své tržby a tato povinnost nebude nikterak kontrolována.

Jak se bude platit DPH?

Daňoví poplatníci nemusí podat v termínu kontrolní hlášení k DPH, přičemž pokuty za pozdní podání kontrolního hlášení budou řešeny následovně: Bez výzvy správce daně bude automaticky prominuta pokuta v hodnotě 1.000 Kč vzniklá za období od 1. 3. do 31. 7. 2020. Ostatní pokuty za pozdní podání kontrolního hlášení či daňového přiznání budou promíjeny na individuální žádost poplatníka z důvodů souvisejících s koronavirem.

Aktualizováno 27.3.2020

Zdroj:Businessinfo.cz

Zpět